Rozlišení pohlaví u perliček
Perličky, ač se zdají na první pohled v podstatě obě pohlaví stejná, se podle několika tipů dají odlišit. U velmi mladých perliček je rozlišování pohlaví náročnější. Lépe určíte pohlaví už u starších perliček.
Pokud máte větší hejno perliček, máte na půl vyhráno. Máte jistotu, že ve skupině bude vyskytovat zástupce každé pohlaví. Vlastníte-li dvě, tři perličky, všechny mohou být stejného pohlaví a pak jen těžko budete hledat podstatné rozdíly.
Dobré je odlišné znaky hledat u stejně starých perliček. Práci si tím značně usnadníte. Máte-li v hejnu různě staré perličky, situace se Vám více komplikuje, protože tělesné znaky mohou být zkreslené.
Velikost perliček: Proto tohoto plemeno drůbeže je charakteristické, že slepičky jsou přibližně o 0,5 - 1 kg těžší než kohouti. Slepičky budou tedy větší než kohouti.
Velikost hlavy: Přesto, že slepice jsou tělesně větší než kohouti, hlavičky mají menší.
Výrůstky a přilba: Výrůstky, jak laloky, tak bradavičnaté výrůstky, na hlavě mají perláci (lidové označení kohoutů perliček) dominantnější než perličky. Mají i větší přilbu (výrůstek na hlavě, který zastupuje hřeben).
Kolem 8. měsíce svého věku perličky začínají snášet. A s tímto úkonem už jednoduše zjistíte, kolik máte perliček a kolik perláků. Stačí si jen perličky více ohlídat. V době snášky mají kohouti tendenci perličky hlídat, stojí jako předvoj před kurníkem a zajišťují perličkám nerušenou snášku. Takže pokud vidíte před kurníkem postávat perličku, vězte, že se jedná o kohouta.
Kohouti se dostatečně prozradí i svým skřehotáním a hlasitějšími hlasovými projevy. Perličky jsou zpravidla tiché. Kohouti upozorňují na blížící se nebezpečí.