Opeření slepic

Opeření má největší podíl na vzhledu slepic. Nezáleží pouze na barvě peří. Vzhled slepice značně formuje i hustota peří. Jinak vypadá slepice s chocholkou a vousy, s opeřením nohou, a jinak zase slepice bez opeření na krku.

Přestože existuje několik druhů per, všechna mají stejnou stavbu. Peří, které vidíme na povrchu, se nazývá osten, pod povrchem kůže zase brk. Z každého ostnu vedou praporky složené z paprsků opatřenými háčky. Díky této stavbě působí slepičí peří uhlazeně. Výjimkou jsou hedvábničky, v jejichž peří se háčky vůbec nedotýkají a jejich peří vypadá jako srst.

peri.jpg

Druhy peří

Po těle slepice a kohouta najdeme různé druhy peří, které mají různé funkce. Letky, tedy pera nacházející se na křídlech, jsou dlouhá, široká a výrazněji pevnější než ostatní peří. Prachová pera, zajišťující izolaci, jsou jemná, měkká a krátká. Síla vrstvy prachového peří se u jednotlivých plemen liší. Například bojové slepice prachové peří nemají vůbec.

Ocasní peří se u každého plemena liší svou délkou. Mají pevnější strukturu než ostatní druhy peří. Peří na hrudi a zádech bývá kratší a široké. Peří na těchto částech těla se řadí stejně jako tašky na střeše, proto po nich voda stéká a slepici nenavlhne kůře. Krk kohoutů i slepic nese opeření tenkým a dlouhým peřím.

Opeření kohoutů

Kromě všech výše zmíněných druhů per se kohouti pyšní i okrasnými pery. Kromě ocasu se nachází na krku, hřbetu a sedle.

Raritní opeření

Některá plemena slepic mají opeření i na běhácích a spodních stehnech. U některých plemen se můžete setkat s tzv. supí patou, dlouhým opeřením na patách slepic.

Výjimečně se u slepic na hlavě tvoří chocholka, kterou představují vzpřímená pera. Kohouti mívají chocholku složenou z těžších per, proto se jim chocholka oproti slepicím silně naklání. U některých plemen můžete narazit i na opeření dolní části obličeje. Toto peří se označuje za vousy. Slepice s vousy mívají pouze malé laloky nebo dokonce žádné.

chocholka.jpg