Novoanglické bojovnice: klidné bojové plemeno
Už z názvu vyplývá, že tyto bojovnice mají svou pravlast ve Velké Británii. Tím se řadí mezi evropský typ bojovnice. Novoangličanky byly vyšlechtěny za účelem vystavování. Když v roce 1850 vyšel v platnost zákaz kohoutích zápasů, vznikla na trhu díra, která se projevovala především na výstavách.
Novoangličanky, které vznikly šlechtěním malajek a staroangličanek, tuto díru zaplnily. Vznikla atraktivní bojovnice, které se hodila pro prkna výstav.
Oproti staroangličankám mají elegantní úzký postoj. Nejvýraznějším prvkem jsou dlouhé nohy a dlouhý krk, což zvyšuje efekt štíhlosti těchto bojovnic. Tyto prvky potrhuje i těsně přiléhající opeření.
Na hlavě mají novoangličanky posazený drobný jednoduchý hřeben. Barva běháků a očí se mění v závislosti na barevném rázu slípky. Jejich nejběžnější zbarvení je černočervené, hnědočervené, březová barva. Setkat se můžete i s mnoha dalšími.
Váha slípek dosahuje max 2,5 kg, u kohoutů 3 kg.
♦ Novoangličanky díky rozsáhlému šlechtění v sobě postrádají bojového ducha. Patří mezi mírné a nekonfliktní slípky. Proto je můžete chovat i ve větších skupinách. Můžete je snadno ochočit.
♦ V zimním období tyto bojovnice vyžadují zvýšenou péči. Vyhovují jim vyhřívané kurníky. Zároveň ale dobře větrané. Pozor si dejte i na vlhkost. Novoangličanky patří k náchylnějším tvorům a snadno dostanou rýmu.
♦ Pokud chcete bojovnice vystavovat, musíte jim přizpůsobit svou péči. Dbát na pravidelnou drezuru. Pečovat o jejich peří (pravidelné parazitické kontroly a odčervování).
♦ Slípky mají časté sklony ke kvokavosti.
Snášejí bílá až nažloutlá vajíčka (dle barevného rázu). Počet vajíček se pohybuje okolo 80 ks za snáškové období. Váží kolem 50 g.
Chovají se ale především pro okrasu a potřeby výstav.