Markova nemoc
Jedná se o onemocnění, které výhradně postihuje kura domácího. Je silně nakažlivá a rychle se rozšiřuje do celého hejna, které postihne. Původcem Markovi choroby je virus, který se řadí mezi herpesviry.
K nákaze stačí, aby zdravý jedinec vdechnul prach z peří nakaženého jedince, a neštěstí je na světě. V zamořeném prostředí je bohužel nutné veškou drůbež vybít. Pozor si dejte i na přenos viru pomocí chovatelských pomůcek nebo i oblečení, které přišlo do styku s nakaženou drůbeží.
• Ochrnutí nohou, křídel a krku.
• Radikální úbytek hmotnosti.
• Zašedlé oči.
• Částečná, nebo úplná slepota.
• V místě, kde se kůže setkává s peřím, je kůže zdrsnělá a vystouplá.
Inkubační doba bývá dlouhá zpravidla dva týdny a déle. Průběh i forma nemoci závisí na podmínkách, ve kterých se nemoc projeví a jakého jedince postihne. Záleží na věku kura, pohlaví, jeho zdravotní kondice a genetických předpokladů.
Vyskytuje se jak v akutní, tak chronické formě, která je pomalejší. Akutní forma poskytuje především mladé kuřičky, chronická spíš starší bardy.
Postižený jedinec postupně ztrácí vládu nad svým tělem, ochrne, v těle se mu začnou hojně vyskytovat nádory. Nemoc vede až ke kompletní obrně celého organismu a postupně i smrtí.
Po smrti zvířete, které trpělo markovou nemocí, můžete na jeho vnitřních orgánech nalézt šedobílé fleky.
Markova choroba nelze vyléčit a je pro daného jedince v případě nakažení takřka vždy smrtelná.
Dodržování hygienických zásad a hlavně vakcinace. Ta se provádí už během 1. dne stáří kuřat. Účinnost se pohybuje kolem 85 – 95 %.