Kroužkování slepic pro snadnou identifikaci zvířete
Kroužkování Vám napomůže udělat si pořádek v hejnu. Můžete díky nim odlišit nejen jednotlivé slepice, ale poznáte z nich i stáří slepice, a zda jsou některé slepice příbuzné. Jednoduše řečeno, kroužky se u slepic (i u ostatní drůbeže) používá k snadné identifikaci daného zvířete.
Pokud máte větší hejno slepiček, bude pro Vás kroužkování nezbytností. Bez této chovatelské pomůcky budete mít brzo mezi svým chovem guláš. A plánujete-li se zúčastnit se svými kráskami výstav, kroužkování se tak jako tak nevyhnete. Patří mezi jednu z podmínek, které musí vystavovaná drůbež bez výjimky splňovat.
Chcete-li využít kroužky pouze pro vlastní účel, můžete si zvolit barvy, jaké chcete. Nezapomínejte si poznamenat, co jednotlivé barvy znamenají. Pro účely výstavy musíte dodržovat stanovenou barvu, která je pro daný rok určená.
Rok 2014 šedá, 2015 bílá, 2016 černá. Letošní rok, 2017, je ve znamení žluté barvy, příští rok, 2018, bude rokem modré.
Nejčastěji se volí kroužky z umělé hmoty, které mají vysokou výdrž a slepice nijak při nošení neobtěžují. Využívají se i plechové, ve formě drátku, nebo bužírek. V nápaditosti se meze nekladou, hlavní je, aby označení slepici nebránilo ve volném pohybu.
Mladé kuřice je nutné okroužkovat již v 10. týdnu, nejpozději 12. kroužkem předepsané velikosti. Velikost kroužku nepodceňujte, malé nebo velké kroužky mohou slepicím způsobit v pozdějším věku obtíže. U malých hrozí zarůstání kroužku a u velkých se může stát, že se slepice za kroužek někde zachytí, nebo že ho ztratí.
Pokud se rozhodnete drůbež kroužkovat už po vymezeném čase. Kroužek zvířeti již nenandáte a můžete slepici při snaze dát ho na nohu ublížit.
Zvířata kroužkovaná pro profesionální účely musí mít na kroužku i předepsanou značku, která při nasazení kroužku bude k zemi směřovat vzhůru nohama. Značka obsahuje:
• záznam o chovatelském sdružení;
• kód země;
• velikost kroužku;
• ročník líhnutí;
• identifikační číslo zvířete.