Druhy potravy vhodné pro slepice
Pokud se máme bavit o správné potravě, která by měla směřovat do krku vašich slípek, musíme ho nejdříve rozdělit do dvou základních skupin. A to, standardní a speciální (např. pro kuřata).
Mezi základní složku potravy slepic patří krmné směsi, které se doplňují zelenou potravou, živočišnou bílkovinou a tzv. gritem. A jemné kamínky, které napomáhají trávení drůbeže. Nesmíme zapomenout i na přírodní potravu jako je zrní, listy, bobule, drobní živočichové, případně kamínky, které si najdou samy slepice.
Jedná se o speciálně vytvořené kombinace krmiv s ověřenými a doporučenými složkami na základě vědeckých zkoumání. Krmné směsi obsahují takový složky, aby optimalizovaly určitý cíl. Nejčastějším cílem je zvýšit produkci vajec nebo masa.
V každé krmné směsi je pečlivě rozvržen podíl sacharidů, proteinů a tuku. Nezapomíná se na potřebnou vlákninu, minerální látky, vitamíny a další stopové prvky.
Vyskytují se na trhu ve třech formách:
• Obilné směsi
• Sypké směsi
• Granule
Dále se odlišují směsi pro drůbež a pro nosnice od celozrnného krmiva. Obě krmiva mají přibližně stejné složení, ale celozrnná směs není mletá.
Má stejné složky jako sypké krmivo, akorát je veškerý obsah slisován do granulí. U sypkých směsí se často stává, že slepice vyzobávají pouze některé složky krmiva. Tím nepřijmou veškeré živiny, které jim směs nabízí. Proto se začala krmiva lisovat, aby si slepice nemohly vybírat a v podobě granule přijaly veškeré potřebné látky.
Granulovaným krmením si slepice neznečistí peří, což ocení zpravidla vystavovatelé drůbeže nebo ti chovatelé, kteří si drží slípky pro okrasu.
U granulí navíc můžete vybírat z nabídky několika velikostí. Pro malá a zdrobnělá plemena vybírejte granule spíše menší velikosti. Lépe se tak bude slípkám přijímat potrava.
Vedle krmných směsí musíte svým slepičím svěřenkyním poskytnout i zelené krmivo, které přestavuje nedozírný benefit v potravě slípek. Zelené dávejte slepičkám nejlépe každý den v čerstvé podobě. A nezapomínejte jeho složky měnit. Zelené krmivo zvyšuje kvalitu vajíček i masa, má vliv na chuť i na celkovou snášku.
Jako zelené se pro slepice hodí:
• Menší bobuloviny (např. ostružiny, borůvky)
• Listy salátu
• Zbytky zeleniny (brokolice, mrkev)
• Tráva a bylinky
• Ovoce
Slípkám nedávejte ohnilé kusy zeleného. Je třeba dbát na čerstvost. Nespotřebované zelené vyhoďte na kompost a nahraďte ho novým. Dávejte si pozor, aby se v letním období tráva nezapařila, slepice by se po ní mohly nafouknout a mít trávicí obtíže.
Slepicím pouze rostlinná strava nestačí. Slípka je tvor všežravý, proto byste neměli sílu živočišné složky podceňovat. Slepice, které žijí ve volném výběhu, si živočišnou potravu přirozeně vyhledají samy. Sezobnou občas nějakého toho drobného živočicha, který je nepostradatelným zdrojem živočišných bílkovin.
Aby se slípkám utvářela v těle vajíčka s bytelnou skořápkou, musí přijímat dostatek vápníku. Jeho bohatým zdrojem je například takový grit. Představují ho pražené a rozemleté mušle.
Grit stačí jednoduše rozhodit ve výběhu, kde si ho slípky postupně sezobnou. Podobně jako grit rozhodně ve výběhu i drobné kamínky. Ty usnadňují trávení slepic, tím že se smísí s pevnou potravou, kterou napomůžou rozmělnit.
Grit a kamínky rozhazujte i slípkám, které žijí ve volném travnatém výběhu oplývajícím bohatstvím. Většinou tyto složky velmi těžko hledají. V našich podmínkách se slípkám místo gritu nabízí jednou za čas rozdrcená zvětralá omítka.