Dehydratace: nenápadný zabiják drůbeže
Dehydratace dokáže spolehlivě zabít drůbež v ohromné rychlosti. Stačí několik hodin bez vody a slepička skončí přinejlepším v mdlobách. Na dehydrataci si dejte pozor zejména v teplých dnech. Dodržujte prevenci. Podnikněte opatření, díky kterým se této nešťastné újmě vyhnete.
Slepicím poskytujte vždy čerstvou čistou vodu. V horkém počasí naplňujte nádržky na vodu několikrát za den. Nejlépe slepicím poslouží napáječky, ve kterých se voda tolik neznečistí, jako u běžných misek.
Vodu umístěte do několika míst většího výběhu a na taková místa, aby se k ní slepice pohodlně dostaly.
Používáte-li misky na vodu a pohybují se ve vašem výběhu kuřátka, dejte jim do misek větší čisté kameny, aby se v misce neutopila.
Před dehydratací nastává u slepic stav, kdy se slepice snaží ochladit, aby instinktivně oddálily proces dehydratace. Začnou si načechrávat peří, roztahují křídla a mávají s nimi. Mohou otevírat dokořán zobáky.
Během propuknuté dehydratace slepice:
♦ Namáhavě a těžce dýchá.
♦ Má průjem.
♦ Je apatická, kulhá, nereaguje na vás jako obvykle.
♦ Mohou se projevit křeče, záškuby svalů, vyklenutí krku.
♦ Pokud nebude slepici pomoženo, nastává smrt.
Z mírné dehydratace se slepice vzpamatuje poměrně brzy. A vaše holka může být na nohou poměrně brzo.
Dehydratovanou slípku umístěte na chladném a tmavém místě a udržujte ji v klidu. Zabalte ji do ručníku. Poskytněte jí vodu doplněnou o elektrolyty (například přidáním cukru nebo melasy do pitné vody). Nejdříve budete muset ponořit slepičí zobák do vody a zaklonit jí hlavu, aby vodu polykala. Tento proces provádějte hodinu v kuse s pětiminutovými přestávkami.
Pokud slípka zvládne tento proces, měla by být z nejhoršího venku. Ponechte jí v místnosti 24 hodin s krmivem a hlavně velkým množstvím vody.