Barneveldky: nenáročné slepičky s netradičním zbarvením

Středně těžké plemeno slepic, jejichž původ sahá do poloviny 19. století do města Barneveld v Holandsku.  Hmotnost kohouta se pohybuje do 3,1 kg, slepic do 2,5 kg. U chovatelů jsou oblíbené pro výbornou zmasilost a ucházející snášku. Barneveldky se vyskytují i ve zdrobnělé variantě, které byly vyšlechtěny záhy po běžných barneveldkách v Německu.

Vzhled

Charakteristickým znakem je široký, hluboký a vodorovně nesený trup. Prsa mají plně zaoblená. Ocas dosahuje střední délky. Typické jsou pro ně středně dlouhé běháky nesoucí výrazně žlutou barvu s červeným nádechem. Kůže je také žlutá. Disponují menší hlavou s hřebenem o 4 – 6 zubech.

Vyskytují se v několika barevných variantách – dvojlemované, černé, bílé, tmavě hnědé a rodobarvé šedoprsé. Zdrobnělé – modré, stříbrné dvojlemované.

barneveldky.jpg

Užitkové vlastnosti

Barneveldky jsou oblíbené pro svou kombinovanou užitkovost. Snášejí tmavě hnědá velká vejce. Snáška čítá kolem 180 vajec ročně od jedné slepičky (u zdrobnělých 140 vajec s váhou 40 gramů jednoho vejce). V zimě se jejich snůška znatelně neponižuje. Barneveldky pomaleji rostou, ale mají významnou zmasilost, kterou každý chovatel ocení.

Chov a péče

Tyto slepičky jsou odolným a klidným plemenem. Vystačí si i s omezeným výběhem. Kohouti se vyznačují mírnou a neagresivní povahou. Slepice i kohouti mají sklon k ztučnění, je tedy třeba hlídat jejich potravu a podle potřeb ji upravovat.

Kuřata barneveldek jsou extrémně náchylná k Markově nemoci, proto kupujte již očkované jedince, nebo jim očkování sami co nejdříve zajistěte. Zdrobnělé varianty mají sklony ke kvokavosti.