Araukany

Slepičky s nádechem exotiky, které Vás upoutají na první pohled. Chybí jim totiž ocas. A to nejen ocasní pera, ale i ocasní obratel. V Evropě se však můžete setkat s araukanami, které ocas mají.

Toto netradiční plemeno pochází z Chile. V minulosti byly chovány indiány na celém území Jižní Ameriky. Slepička se pak ve 20. století šířila do Evropy.

Netradiční vzhled

U absence ocasu jejich prazvláštní vzhled nekončí. Araukanám chybí i ušní laloky, které nahrazují kožní výrůstky. Slepice Araukany mají často vzhled ozvláštněn i postranními vousy nebo podbradovými vousy. Typický je pro ně hráškový hřeben.

Slípky váží kolem 2,1 kg, kohouti 2,5 kg. Vzrůstem patří mezi menší plemena, disponují ale robustním vzhledem.

araukana.jpg

Barevné rázy

Převládá divoké zbarvení, vyskytují se i bílé, černé, modré, stříbrné, žluté araukany. Barevných rázů je opravdu hojný počet.

Chov

Slepičky překypují vitalitou, proto jim vyhovuje větší výběh. Přesto jsou tiché a klidné. U bezocasých araukan hrozí při pojímání vytrhnutí peří, které zakrývá kloaku. Chovatelé přistupují k tomu, že slepičkám toto peří sami odstraňují, aby nedocházelo ke zraněním.

Vlastní líhnutí kuřátek tohoto plemene může být problematické. U bezocasé varianty hrozí u kuřátek výskyt problému s vyprazdňováním, které vede až k jejich smrti, pokud nebude včas podchycen.

Snáška

Další raritou je snáška araukanek. Slepičky snášejí tyrkysově a červeně zbarvená vajíčka. Z tohoto důvodu se ve Spojených státech a ve Velké Británii nazývají jako nosnice velikonočních vajíček. Snáška čítá 160 – 180 vajíček během jednoho snáškového cyklu s hmotností 50 g.

Některé zdroje uvádějí, že vajíčka araukanek obsahují menší množství cholesterolu než vejce ostatních slepic. Tato informace zatím nebyla stoprocentně potvrzena.

araukana-vejce.jpg